Tidligere elever på Den Danske Filmskole

Filmskolens udbud af uddannelser har varieret gennem årene. Så oversigten her er for overskuelighedens skyld kronologisk samt delt op i fire afsnit:
1) Filmuddannelserne
2) TV-uddannelserne
3) Animationsuddannelsen
4) Manuskriptuddannelsen

Til og med årgang 1991-95 er listerne dannet på baggrund af gamle arkivlister. Alle lister er vejledende. Hvis der er tvivl eller man opdager fejl, er man meget velkommen til at henvende sig til Filmskolen.

FILMUDDANNELSERNE

Filmuddannelserne årgang 1966-1968

Fotograf                                                   Henning Camre
Fotograf                                                   Jeppe Jeppesen
Fotograf                                                   Ole John
Instruktør                                                 Ole Nørgård Andersen
Instruktør                                                 Edward Fleming
Instruktør                                                 Esben Højlund Carlsen
Instruktør                                                 Finn Karlsson
Instruktør                                                 Gert Fredholm
Instruktør                                                 John Ernst
Instruktør                                                 Jørgen Ekberg
Instruktør                                                 Maiken Algren
Instruktør                                                 Niels Heie
Tonemester                                              Niels Martin Jensen
Tonemester                                              Per Meinertsen
Tonemester                                              Peter Kristiansen


Filmuddannelserne årgang 1967-1969

Fotograf                                                    Dirk Brüel
Instruktør                                                  Anders Refn
Instruktør                                                  Christian Braad Thomsen
Instruktør                                                  Dan Tschernia
Instruktør                                                  Hans Kristensen
Tonemester                                              Gert Masn
Tonemester                                              Jan Juhler

 

Filmuddannelserne årgang 1968-1970

Fotograf                                                    Carsten Berendt Poulsen
Fotograf                                                    Niels T. Jørgensen
Fotograf                                                    Per Munkgård Thorsen
Fotograf                                                    Teit Jørgensen
Fotograf                                                    Vibeke Winding
Instruktør                                                  Adam Schmedes
Instruktør                                                  Allan Luwry
Instruktør                                                  Arthur Krasilnikoff
Instruktør                                                  Ib Thorup
Instruktør                                                  Nils Vest
Tonemester                                              Eva Sindahl Petersen
Tonemester                                              Finn Broby


Filmuddannelserne årgang 1969-1971

Fotograf                                                    Andreas Fischer-Hansen
Fotograf                                                    Flemming Arnholm
Instruktør                                                  Peter D. Ringgard
Instruktør                                                  Peter Johannes Erichsen
Tonemester                                              Freddy Hansson
Tonemester                                              René von Ehrenfels
Tonemester                                              Troels Orland


Filmuddannelserne årgang 1970-1972

Fotograf                                                   Ebbe Knudsen
Fotograf                                                   Flemming Adelson
Fotograf                                                   Freddy Tornberg
Instruktør                                                 Ib Lindberg
Instruktør                                                 Kjeld Christoffersen
Instruktør                                                 Stina Fernström
Instruktør                                                 Tommy Flugt
Producer                                                   Kim Nørager
Producer                                                   Per Årman
Tonemester                                              Svend Nørgård
Tonemester                                              Søren Tom Petersen


Filmuddannelserne årgang 1971-1973

Fotograf                                                   Bille August
Fotograf                                                   Fritz Schrøder
Fotograf                                                   Jeppe Hovman
Instruktør                                                 Anne Clavering
Instruktør                                                 Jan Eriksen
Instruktør                                                 Krass Clement
Producer                                                   Christian Clausen
Producer                                                   Erik Nissen
Tonemester                                              Hans Packert


Filmuddannelserne årgang ?-1976

Fotograf                                                   Alexander Gruszynski
Fotograf                                                   Jimmy Andreasen
Fotograf                                                   Poul Erik Sørensen
Fotograf                                                   Søren Rud
Instruktør                                                 Gunnar Vosgerau
Instruktør                                                 Hans Johannes Jensen
Instruktør                                                 Jon Bang Carlsen
Instruktør                                                 Susanne Lund
Producer                                                   Peter Lorenzen
Tonemester                                              Dorthe Knudsen
Tonemester                                              Niels Arild
Tonemester                                              Peter Witt
Tonemester                                              Vibeke Mader



Filmuddannelserne årgang 1976-1979

Fotograf                                                   Dan Laustsen
Fotograf                                                   Manuel Sellner
Fotograf                                                   Simon Plum
Instruktør                                                 Arne Bro
Instruktør                                                 Bjørn Tving Stauning
Instruktør                                                 Brita Wielopolska
Instruktør                                                 Claus Ploug (Hansen)
Instruktør                                                 Morten Henriksen
Instruktør                                                 Rumle Hammerich
Tonemester                                              Hanne Betzer
Tonemester                                              Mikkel Bo
Tonemester                                              Morten Bøttzauw
Tonemester                                              Niels Arnt Torp


Filmuddannelserne årgang 1977-1980

Fotograf                                                   Barbara Adler
Fotograf                                                   Steen Møller Rasmussen
Fotograf                                                   Ulla Boje Rasmussen
Instruktør                                                 Anne Regitze Wivel
Instruktør                                                 Conny Larsen
Instruktør                                                 Kasper Schyberg
Instruktør                                                 Stig Ramsing
Tonemester                                              Carl-Åge Hansen
Tonemester                                              Erik Bjergfelt
Tonemester                                              Lars Lund


Filmuddannelserne årgang 1979-1982

Fotograf                                                   Bodil Trier
Fotograf                                                   Lars Johansson
Fotograf                                                   Marcel Berga
Fotograf                                                   Tom Elling
Instruktør                                                 Eva Høst
Instruktør                                                 Grete Bentsen
Instruktør                                                 Ingrid Oustrup Jensen
Instruktør                                                 Katrin Ottarsdóttir Jacobsen
Instruktør                                                 Lars von Trier
Instruktør                                                 Vlado Oravský
Instruktør                                                 Åke Sandgren
Klipper                                                      Ghita Beckendorff
Klipper                                                      Tómas Gislason
Tonemester                                             Henrik Jørgensen
Tonemester                                             Iben Haahr Andersen
Tonemester                                             Morten Degnbol
Tonemester                                             Tina Holch


Filmuddannelserne årgang 1981-1984

Fotograf                                                   Anja Dalhoff
Fotograf                                                   Christina Voigt
Fotograf                                                   Kim Hattesen
Fotograf                                                   Steen Vejleborg
Instruktør                                                 Enrique Salcedo
Instruktør                                                 Jens Christian Grøndahl
Instruktør                                                 Lars Hesselholdt
Instruktør                                                 Leif Magnusson
Instruktør                                                 Linda Wendel
Instruktør                                                 Lone Sherfig
Klipper                                                       Camilla Skousen
Klipper                                                       Jens Bidstrup
Klipper                                                       Kristian Levring
Klipper                                                       Stefan Henszelman
Tonemester                                              Bjarne Risbjerg
Tonemester                                              Henrik Langkilde
Tonemester                                              Nana Gravesen
Tonemester                                              Steen Kyllesbæk Andersen


Filmuddannelserne årgang 1983-1986/1987

Fotograf                                                   Erik Zappon Knudsen
Fotograf                                                   Kim Ernest
Fotograf                                                   Per Dreyer Nielsen
Fotograf                                                   Peter Bech Sørensen
Instruktør                                                 Eva Bjerregård (86’)
Instruktør                                                 Susanne Bier (87’)
Instruktør                                                 Terje Dragseth (86’)
Klipper                                                       Jesper Westerlin Nielsen (86’)
Klipper                                                       Lizzie Corfixen (86’)
Klipper                                                       Pernille Christensen (86’)
Klipper                                                       Vinca Wiedemann (86’)
Producer                                                   Henriette Cornét Sørensen
Producer                                                   Lars Kjelgaard
Producer                                                   Per Neuman
Producer                                                   Peter Wolsgaard
Producer                                                   Peter Aalbæk Jensen
Producer                                                   Tom Winther Petersen
Tonemester                                              Mike Nielsen (87’)
Tonemester                                              Per Streit Jensen (87’)
Tonemester                                              Peter Mogensen (87’)
Tonemester                                              Thorbjørn Erlingsson (87’)

 

Filmuddannelserne årgang 1985-1989

Fotograf                                                   Anthony Dod Mantle
Fotograf                                                   Henrik Jongdahl
Fotograf                                                   Jacob Banke Olesen
Fotograf                                                   Jan Richter-Friis
Fotograf                                                   Morten Søborg
Instruktør                                                 Birgitte Christensen
Instruktør                                                 Carsten Fromberg
Instruktør                                                 Jens Loftager
Instruktør                                                 Niels Arden Pedersen
Instruktør                                                 Søren Fauli
Instruktør                                                 Tine Gybel Sørensen
Klipper                                                       Camilla Schyberg
Klipper                                                       Elisabeth Colding
Klipper                                                       Henrik Fleischer
Klipper                                                       Sanne Prehn
Klipper                                                       Thomas Krag
Producer                                                   Sonja Vesterholdt
Producer                                                   Thomas Heinesen
Producer                                                   Thomas Stenderup
Producer                                                   Torben Robin Schmidt
Tonemester                                              Henrik Garnov
Tonemester                                              Henrik Ledet
Tonemester                                              Lars Viggo Høyer
Tonemester                                              Sidsel Aas Mortensen
Tonemester                                              Søren Hee Lindhardt
Tonemester                                              Torben Christiansen


Filmuddannelserne årgang 1987-1991

Fotograf                                                     Bo Ingemann Iversen
Fotograf                                                     Bøje Lomholdt
Fotograf                                                     Eric Kress
Fotograf                                                     Nicolai Brüel
Fotograf                                                     Peder Nordlund
Fotograf                                                     Vibeke Juel
Instruktør                                                   Amir Rezazadeh
Instruktør                                                   Anette Kristina Olesen
Instruktør                                                   Anette Riisager Goll
Instruktør                                                   Kari Vidø
Instruktør                                                   Klaus Kjeldsen
Instruktør                                                   Lars Christiansen
Klipper                                                        Jacob Thuesen
Klipper                                                        Jesper Foss Fabricius
Klipper                                                        Per Kirkegaard Pedersen
Klipper                                                        Valdis Oskarsdottir
Producer                                                    Anette Nørregaard Jensen
Producer                                                    Ingebjørn Torgersen
Producer                                                    Peter Nørgaard
Producer                                                    Rasmus Thorsen
Producer                                                    Tomas Hostrup Larsen
Producer                                                    Ulrik Bolt Jørgensen
Tonemester                                              Hans Møller Nielsen
Tonemester                                              Jens Danielsen
Tonemester                                              Kjartan Kjartanson
Tonemester                                              Michael Nino Jacobsen


Filmuddannelserne årgang 1989-1993

Fotograf                                                    Casper Høyberg
Fotograf                                                    Henrik Lundø
Fotograf                                                    Henrik Ørslev
Fotograf                                                    Jørgen Johansson
Fotograf                                                    Ole Stenum
Fotograf                                                    Torben Forsberg Petersen
Instruktør                                                  Maria Sødal
Instruktør                                                  Martin Lima-de-Faria
Instruktør                                                  Ole Christian Madsen
Instruktør                                                  Per Fly
Instruktør                                                  Peter Flinth
Instruktør                                                  Thomas Vinterberg
Klipper                                                        Henrik Dybdal Møll
Klipper                                                        Henrik Wadt Thomsen
Klipper                                                        Janne Bjerg Sørensen
Klipper                                                        Lars Skovgaard Christiansen
Klipper                                                        Malene Stensgaard
Klipper                                                        Morten Giese
Producer                                                    Birgitte Hald
Producer                                                    Bo Ehrhardt
Producer                                                    Frederik Vogel
Producer                                                    Henrik Danstrup
Producer                                                    Lisbet Matz
Producer                                                    Michael Haslund-Christensen
Tonemester                                              Christian Howard Lund
Tonemester                                              Jens Bønding
Tonemester                                              Kristian Andersen
Tonemester                                              Morten Holm
Tonemester                                              Sigurour Sigurosson
Tonemester                                              Thorsten Bolvig Hansen


Filmuddannelserne årgang 1991-1995

Fotograf                                                   Bo Tengberg
Fotograf                                                   Hans Petur Hansen
Fotograf                                                   Nikolaj Østergaard
Fotograf                                                   Per-Frederik Skiöld
Fotograf                                                   Steffen Led Sørensen
Fotograf                                                   Thomas Marott
Instruktør                                                 Henrik Ruben Genz
Instruktør                                                 Jessica Nielsson
Instruktør                                                 Jonas Elmer
Instruktør                                                 Lotte Louise Svendsen
Instruktør                                                 Malene Kirkegaard Nielsen
Instruktør                                                 Morten Køhlert
Instruktør                                                 Reza Rahimzadeh
Instruktør                                                 Thomas Rostock
Instruktør                                                 Uffe Bryld
Klipper                                                       Anders Villadsen
Klipper                                                       Anne Østerud
Klipper                                                       Irene Scholten
Klipper                                                       Mette Elise Zeruneith
Klipper                                                       Rikke Malene Nielsen
Klipper                                                       Stig Bilde
Producer                                                   Henrik Veileborg
Producer                                                   Lars Christian Hermann
Producer                                                   Lars Sund DuusProducer
Producer                                                   Malene Flinth Pedersen
Producer                                                   Morten Kaufmann
Producer                                                   Tina Dalhoff
Tonemester                                              Henning Wedege Pettersen
Tonemester                                              Jenni Glasdam
Tonemester                                              Jim Skau Andersen
Tonemester                                              Jón Mc Birnie
Tonemester                                              Kim Dalum
Tonemester                                              Peter Schultz


Filmuddannelserne årgang 1993-1997

Fotograf                                                    Anders Löfstedt
Fotograf                                                    Henrik Bohn Ipsen
Fotograf                                                    Lars Beyer
Fotograf                                                    Lars Jespersen-Skree
Fotograf                                                    Lars Vestergaard Pedersen
Instruktør                                                  Anders Gustafsson
Instruktør                                                  Hans Fabian Wüllenweber
Instruktør                                                  Isaac Alberto "Shaky" Gonzales
Instruktør                                                  Martin Ola Hagbjer
Instruktør                                                  Niels Henrik Reiermann
Klipper                                                       Kasper Leick
Klipper                                                       Lene Miriam Nørgaard
Klipper                                                       Marie-Louise Bordinggaard
Klipper                                                       Mogens Hagedorn Christiansen
Klipper                                                       Åsa Mossberg
Producer                                                   Birgitte Skov
Producer                                                   Helle Nøhrmann Løvgreen
Producer                                                   Lars Bredo Rahbek
Producer                                                   Mads Torben Buttenschøn
Producer                                                   Michael Bille Frandsen
Tonemester                                              Anne Merete Jensen
Tonemester                                              Bjørn Vidø
Tonemester                                              Michael John Raaschou
Tonemester                                              Pétur Einarsson
Tonemester                                              Svenn Jakobsen


Filmuddannelserne årgang 1995-1999

Fotograf                                                   Erik Molberg Hansen
Fotograf                                                   Jacob Viit Kusk
Fotograf                                                   Kim Høgh Mikkelsen
Fotograf                                                   Natascha Thiara Rydvald
Fotograf                                                   Rasmus Videbæk
Fotograf                                                   Sebastian Arlien Søborg Henriksen
Instruktør                                                 Dagur Kári Petursson
Instruktør                                                 Kenneth Kainz
Instruktør                                                 Pernille Fischer Christensen
Instruktør                                                 Peter Schønau Fog
Instruktør                                                 Pia Bovin
Instruktør                                                 Stefano Rocky Gonzales
Klipper                                                       Bettina Tvede
Klipper                                                       Charlotte Arnholtz
Klipper                                                       Daniel Amadeus Dencik
Klipper                                                       Mette Esmark
Klipper                                                       Mikkel Sangstad Sørensen
Klipper                                                       Nanna Frank Møller
Producer                                                   Jonas Bo Frederiksen
Producer                                                   Lottie Terp Jakobsen
Producer                                                   Marie Luise Thiele
Producer                                                   Michel Schønnemann
Producer                                                   Stine Abell
Producer                                                   Uffe Borgwardt
Tonemester                                              Christian Lørup
Tonemester                                              Jens de Place Bjørn
Tonemester                                              Mikkel Groos
Tonemester                                              Peter Thorneman
Tonemester                                              Roar Skau-Olsen
Tonemester                                              Rune Palving


Filmuddannelserne årgang 1997-2001

Fotograf                                                     Adam Morris Philp
Fotograf                                                     Eric Rainer Witzgall
Fotograf                                                     Ian Lars Hansen
Fotograf                                                     Jane Vorre
Fotograf                                                     Manuel Alberto Claro
Fotograf                                                     Mikael Valentin
Instruktør                                                   Christoffer Boe
Instruktør                                                   Martin Strange-Hansen
Instruktør                                                   Mikkel Søncksen Nørgaard
Instruktør                                                   Niels Nørløv Hansen
Instruktør                                                   Nikolaj Martin Arcel
Instruktør                                                   Tzara Tristana Schwab-Hazekamp
Klipper                                                        Christin Illeborg
Klipper                                                        Line Schou Hillerbrand
Klipper                                                        Mahi Rahgozar
Klipper                                                        Mikkel E. G. Nielsen
Klipper                                                        Nicolaj B. Monberg
Klipper                                                        Rikke Selin
Producer                                                    Christian Erik Christiansen
Producer                                                    Louise Vesth
Producer                                                    Mie Andreasen
Producer                                                    Nina Lyng
Producer                                                    Stine Spang-Hansen
Producer                                                    Tine Grew Pfeiffer
Tonemester                                              Asser Borgen
Tonemester                                              Claus Lynge
Tonemester                                              Hans Christian Kock
Tonemester                                              Morten Green
Tonemester                                              Per Nordentoft
Tonemester                                              Peter Hasager Albrechtsen

Filmuddannelserne årgang 1999-2003

Fotograf                                                   Camilla Hjelm Knudsen
Fotograf                                                   Jan August Pallesen
Fotograf                                                   Kasper Tuxen Andersen
Fotograf                                                   Lars Bonde
Fotograf                                                   Sebastian Winterø
Fotograf                                                   Thomas Gerhardt Hansen
Instruktør                                                 Daniel Jorge Espinosa
Instruktør                                                 Heidi Maria Faisst
Instruktør                                                 Laurits Munch-Petersen
Instruktør                                                 Mikkel Blankenberg Serup
Instruktør                                                 Poul Erik Madsen
Instruktør                                                 Thomas Bjerregaard Nielsen
Klipper                                                       Adam Nielsen
Klipper                                                       Cathrine Ambus
Klipper                                                       Morten Højbjerg
Klipper                                                       My Thordal
Klipper                                                       Peter Brandt
Klipper                                                       Theis Schmidt
Producer                                                   David Christoffer Høy Østerbøg
Producer                                                   Elise Lund Larsen
Producer                                                   Emilie Brandt
Producer                                                   Ezekiel René Abraham-Ezra
Producer                                                   Jennifer Kingston
Producer                                                   Tomas Radoor
Tonemester                                              Allan Kenneth Holmberg Nielsen
Tonemester                                              Kasper Janus Rasmussen
Tonemester                                              Mads Lundgård Kristensen
Tonemester                                              Matias la Cour
Tonemester                                              Peter Schou Andersen
Tonemester                                              Rasmus Winther Jensen


Filmuddannelserne årgang 2001-2005

Fotograf                                                   Frederik Jacobi
Fotograf                                                   Lars Reinholdt Jensen
Fotograf                                                   Lasse Frank Johannessen
Fotograf                                                   Linda Maria Wassberg
Fotograf                                                   Magnus Nordenhof Jønck
Fotograf                                                   Rasmus Heise
Instruktør                                                 Bjöern Johan Melin
Instruktør                                                 Daria Sofia Elisabeth Aschan
Instruktør                                                 EmmaGuadalupe Balcázar Villarreal
Instruktør                                                 Kasper Gaardsøe Olesen
Instruktør                                                 Louise Nicoline Dora Friedberg
Instruktør                                                 Mads Kamp Thulstrup
Klipper                                                       Anne Hovad Fischer
Klipper                                                       Camilla Hørup Ebling
Klipper                                                       Elin Pröjts
Klipper                                                       Henrik Vincent Thiesen
Klipper                                                       Martin Schade Hinrichsen
Klipper                                                       Morten Egholm
Producer                                                   Anna-Maria Isabela Kantarius
Producer                                                   Christian Langaa Rank
Producer                                                   Katrine Vogelsang
Producer                                                   Mia Marie Borup
Producer                                                   Nikolaj Tarp
Producer                                                   Stine Lauritzen Larsen
Tonemester                                              Andreas Kongsgaard Mogensen
Tonemester                                              Lisbet Obel Pedersen
Tonemester                                              Morten Groth Brandt
Tonemester                                              Morten Wille
Tonemester                                              Nicolai Linck
Tonemester                                              Thomas Jæger


Filmuddannelserne årgang 2003-2007

Fotograf                                                    Dror Tommas Kasinsky
Fotograf                                                    Laust Trier Mørk
Fotograf                                                    Linus Thure Johannes Eklund**
Fotograf                                                    Martin Top Jacobsen
Fotograf                                                    Minka Jennifer Jakerson**
Fotograf                                                    Morten Borchersen**
Instruktør                                                  David Nicholai Adam
Instruktør                                                  Jacob Bitsch
Instruktør                                                  Mirza Ekinovic
Instruktør                                                  Morten Boesdal Halvorsen
Instruktør                                                  Nønne Katrine Rosenring
Instruktør                                                  Parminder Singh
Klipper                                                        Andri Steinn Gudmundsson
Klipper                                                        Anja Louise Farsig
Klipper                                                        Jeppe Maagaard Bødskov
Klipper                                                        Marion Seraina Tuor
Klipper                                                        Marlene Billie Andreasen
Klipper                                                        Sara Reither
Producer                                                    Anders Toft Andersen
Producer                                                    Astrid Hytten
Producer                                                    Camilla Ramonn Olsen
Producer                                                    Christian Steengaard Potalivo
Producer                                                    Lea Jørgensen Christensen
Producer                                                    René Nielsen
Tonemester                                              Aleksandar Alex Pavlovic
Tonemester                                              Anna Lea Korsgaard Nielsen
Tonemester                                              Carl Frederik Plesner
Tonemester                                              Jakob Garfield Mortensen
Tonemester                                              Mikkel Sørensen
Tonemester                                              Morten Dalsgaard


Filmuddannelserne årgang 2005-2009

Fotograf                                                   Emma Sophie Margareta Winqvist
Fotograf                                                   Martin Munch
Fotograf                                                   Niels Lang Buchholzer
Fotograf                                                   Niels Thastum
Fotograf                                                   Sophia Olsson
Fotograf                                                   Talib Rasmussen
Instruktør                                                 Andreas Møl Dalsgaard
Instruktør                                                 Frida Barkfors
Instruktør                                                 May el-Toukhy
Instruktør                                                 Nuka Wølk Mathiassen
Instruktør                                                 Rúnar E. Rúnarsson
Instruktør                                                 Søren Balle
Klipper                                                      Esra Geelmuyden Pertan
Klipper                                                      Jacob Secher Schulsinger
Klipper                                                      Mikael Kloster Ebbesen
Klipper                                                      Peter Winther Jørgensen
Klipper                                                      Rasmus Stensgaard Madsen
Klipper                                                      Signe Rebekka Kaufmann
Producer                                                  Caroline Blanco
Producer                                                  Caroline Ejbye Schlüter
Producer                                                  Claudia H.Siesbye Hyldahl
Producer                                                  Rasmus Abrahamsen
Producer                                                  Rasmus Kastberg
Producer                                                  Sara Namer
Tonemester                                             Frank Mølgaard Knudsen
Tonemester                                             Kjetil Mørk
Tonemester                                             Reda A.H. El-Kheloufi
Tonemester                                             Sille Just Boel
Tonemester                                             Sylvester Holm


Filmuddannelserne årgang 2007-2011

Fotograf                                                    Adam Carl Richard Wallensten
Fotograf                                                    Brian Petersen
Fotograf                                                    Louise Gry Friis Jørgensen
Fotograf                                                    Nadim Carlsen
Fotograf                                                    Signe Tora Munk Bencke
Fotograf                                                    Sturla Brandth Grøvlen
Instruktør                                                  Ali Abbasi
Instruktør                                                  Asger Krøjer Kallesøe
Instruktør                                                  Isabella Eklöf
Instruktør                                                  Milad Alami
Instruktør                                                  Nikolaj B. Feifer
Instruktør                                                  Samanou Acheche Sahlstrøm
Klipper                                                        Anders Albjerg Kristiansen
Klipper                                                        Dorrit Andersen
Klipper                                                        Jakob Juul Toldam
Klipper                                                        Rasmus Gitz-Johansen Nielsen
Klipper                                                        Rebekka Lønqvist Rønning
Klipper                                                        Thor Oschner
Producer                                                    Ditte Milsted Bækgaard
Producer                                                    Elisabeth Victoria Poulsen
Producer                                                    Jacob Jarek
Producer                                                    Mikkel Jersin Nissen
Producer                                                    Senia Dremstrup Sørensen
Producer                                                    Stinna Lemvigh Lassen
Tonemester                                              Bo Asdal Andersen
Tonemester                                              Jess Nils Andreas Wolfsberg
Tonemester                                              Martin Juel Dirkov
Tonemester                                              Oskar Skriver
Tonemester                                              Rune Bjerre Sand
Tonemester                                              Thomas Huus Christensen


Filmuddannelserne årgang 2009-2013

Fotograf                                                   Anders Nydam
Fotograf                                                   Jonathan Guldberg Elsborg
Fotograf                                                   Lis Dyre Nilsen
Fotograf                                                   Maria von Hausswolff
Fotograf                                                   Niels Axel Balthazar Hertel
Fotograf                                                   Sujato Louisa Wassileffsky
Instruktør                                                 Amanda Kernell
Instruktør                                                 Carl Marrot Rasmussen
Instruktør                                                 Hlynur Palmason
Instruktør                                                 Jonas Grum
Instruktør                                                 Karoline Lyngbye Pedersen
Instruktør                                                 Klas Marklund
Klipper                                                       Anders Skov
Klipper                                                       Frederik Strunk Hjorth Nielsen
Klipper                                                       Julius Krebs Damsbo
Klipper                                                       Olivia Neergaard-Holm
Klipper                                                       Rebekka Jørgensen
Klipper                                                       Sofie Steenberger
Producer                                                   Jakob Balslev
Producer                                                   Julie Friis Walenciak
Producer                                                   Julie Rix Petersen
Producer                                                   Julie Waltersdorph Hansen
Producer                                                   Lian Yang
Producer                                                   Per Damgaard Hansen
Tonemester                                              Anne Gry Friis Kristensen
Tonemester                                              Brian Dyrby
Tonemester                                              Kristoffer Salting
Tonemester                                              Lars Magnus Halvorsen
Tonemester                                              Mira Elisabeth Falk
Tonemester                                              Sune Kaarsberg


Filmuddannelserne årgang 2011-2015

Fotograf                                                 Catherine Pattinama Colemann
Fotograf                                                 Jasper Spanning
Fotograf                                                 Louise McLaughlin
Fotograf                                                 Sebastian Danneborn-Spjuth
Fotograf                                                 Sine Vadstrup Brooker
Fotograf                                                 Troels Rasmus Jensen
Instruktør                                                Annika Berg
Instruktør                                                Aske Bang
Instruktør                                                Eirik Sæter Stordahl
Instruktør                                                Gustav Möller
Instruktør                                                Josefine Kirkeskov Nielsen
Instruktør                                                Kasper Skovsbøl
Klipper                                                      Anna Heide
Klipper                                                      Carla Louise Sophie Luffe Heintzelmann
Klipper                                                      Esben Bay
Klipper                                                      Linda Holst Nielsen-Mann
Klipper                                                      Michael Bauer Nielsen
Klipper                                                      Sofie Marie Kristensen
Producer                                                   Andreas Hjortdal
Producer                                                   Caroline Eybye
Producer                                                   Claudia Saginario
Producer                                                   Jakob Finn Juhl Langkjær
Producer                                                   Lina Flint
Producer                                                   Rikke Sasja Lassen
Tonemester                                              Christian Munk Scheuer
Tonemester                                              Hans Christian Arnt Torp
Tonemester                                              Philip Nicolai Flindt
Tonemester                                              Sigrid Dagny Palm Aalbæk Jensen
Tonemester                                              Sophia Maj
Tonemester                                              Thomas Arent Andersen
 

TV-UDDANNELSEN

TV-uddannelsen årgang 1992-1994

Tv-producer                                              Henrik Zachariassen
Tv-producer                                              Jella Bethmann
Tv-producer                                              Karsten Andersen
Tv-producer                                              Per Zachariassen
Tv-tilrettelægger                                     Camilla Schyberg
Tv-tilrettelægger                                     David Fox
Tv-tilrettelægger                                     Flemming Lyngse
Tv-tilrettelægger                                     Gry Dornonville de la Cour
Tv-tilrettelægger                                      Jens Lindberg
Tv-tilrettelægger                                     Martin Gibskov Bruun
Tv-tilrettelægger                                     Nina Klinker
Tv-tilrettelægger                                     Vibe Mogensen


TV-uddannelsen årgang 1995-1997

Tv-producer                                              Ida Maria Darger
Tv-producer                                              Mette Bitsch Olsen
Tv-producer                                              Susanne Månsson
Tv-tilrettelægger                                     Jesper Jack Jørgensen
Tv-tilrettelægger                                     Maiken Wexø
Tv-tilrettelægger                                     Max Kestner
Tv-tilrettelægger                                     Mette-Ann Schepelern
Tv-tilrettelægger                                     Pernille Rose Grønkjær
Tv-tilrettelægger                                     Sami Saif 

 

TV-uddannelsen årgang 1997-2001

Tv-producer                                              Kasper Birch
Tv-producer                                              Lisa Flood
Tv-producer                                              Torben Simonsen
Tv-tilrettelægger                                     Dorte Høeg Brask
Tv-tilrettelægger                                     Eva Mulvad Jørgensen
Tv-tilrettelægger                                     Frank Poulsen
Tv-tilrettelægger                                     Judith Lansade
Tv-tilrettelægger                                     Kasper Torsting
Tv-tilrettelægger                                     Mikala Krogh

 

TV-uddannelsen årgang 1999-2003

Tv-producer                                              Karin Priergaard Worsøe
Tv-producer                                              Nicoline Julie Thye
Tv-producer                                              Saskia Bischoff Bisp
Tv-tilrettelægger                                     Anne-Sopie Ambo Nielsen
Tv-tilrettelægger                                     Lise Birk Pedersen
Tv-tilrettelægger                                     Lukas Swenninger
Tv-tilrettelægger                                     Michael Noer
Tv-tilrettelægger                                     Morten Meldgard
Tv-tilrettelægger                                     Suvi Andrea Helminen


TV-uddannelsen årgang 2001-2005

Tv-producer                                              Christian Rasmus Bonke
Tv-producer                                              Helene Moltke-Leth
Tv-producer                                              Kenneth Bruun Jørgensen
Tv-tilrettelægger                                     Anja Kvistgaard Thomsen
Tv-tilrettelægger                                     Boris Benjamin Bertram
Tv-tilrettelægger                                     Emil Noël Holm Olesen
Tv-tilrettelægger                                     Malene Choi Jensen
Tv-tilrettelægger                                     Tine Katinka Jensen
Tv-tilrettelægger                                     Ulrika Ekberg 

 

TV-uddannelsen årgang 2003-2007

Tv-producer                                              Christian Sønderby Jepsen
Tv-producer                                              Hanne Nielsen
Tv-producer                                              Helle Pagter Kristensen
Tv-tilrettelægger                                     Ditte Haarløv-Johnsen
Tv-tilrettelægger                                     Hilde Elisabeth Osen
Tv-tilrettelægger                                     Martin Køhler Jørgensen
Tv-tilrettelægger                                     Maya Albana
Tv-tilrettelægger                                     Nicole Nielsen Horanyi
Tv-tilrettelægger                                     Olavi Lars Eljas Linna 

 

TV-uddannelsen årgang 2005-2009

Tv-producer                                              Janus Bragi Jakobsson
Tv-producer                                              Marie Lærke Sørensen
Tv-producer                                              Mette Toft Albrechtsen
Tv-tilrettelægger                                     Andreas Koefoed
Tv-tilrettelægger                                     Katrine Philp
Tv-tilrettelægger                                     Kristoffer Kiørboe
Tv-tilrettelægger                                     Malina Terkelsen
Tv-tilrettelægger                                     Randi D.Broberg
Tv-tilrettelægger                                     Simon Lereng Wilmont

 

TV-uddannelsen årgang 2007-2011

Tv-producer                                              Ina Lindgreen
Tv-producer                                              Rania M. Tawfik
Tv-producer                                              Sun Hee Engelstoft
Tv-tilrettelægger                                     Anita Hopland
Tv-tilrettelægger                                     Kasia E. Køhler Larsen                           
Tv-tilrettelægger                                     Lea Glob Sørensen
Tv-tilrettelægger                                     Mira Jargil
Tv-tilrettelægger                                     Sine Skibsholt
Tv-tilrettelægger                                     Sofie Simone Busk Tønsberg              


TV-uddannelsen årgang 2009-2013

Dokumentarinstruktør/Tilrettelægger          Cille Hannibal Klausen
Dokumentarinstruktør/Tilrettelægger          Carl Olsson
Dokumentarinstruktør/Tilrettelægger          Julie Bezerra Madsen
Dokumentarinstruktør/Tilrettelægger          Laura Ludmilla Boye Sørensen
Dokumentarinstruktør/Tilrettelægger          Laurits Flensted-Jensen
Dokumentarinstruktør/Tilrettelægger          Maria Bäck
Flerkamerainstruktør/Studieproducer          Alexander Evers Lind
Flerkamerainstruktør/Studieproducer          Frigge Volander Himmelstrup
Flerkamerainstruktør/Studieproducer          Theis Mølstrøm Christensen


TV-uddannelsen årgang 2011-2015

Dokumentarinstruktør/Tilrettelægger          Ala’A Mohsen
Dokumentarinstruktør/Tilrettelægger          Anders Skovbjerg Jepsen
Dokumentarinstruktør/Tilrettelægger          Eva Marie Rødbro
Dokumentarinstruktør/Tilrettelægger          Lea Hjort Mathiesen
Dokumentarinstruktør/Tilrettelægger          Olivia Maria Rus
Dokumentarinstruktør/Tilrettelægger          Troels Hansen
Flerkamerainstruktør/Studieproducer          Nicoline Skotte Jacobsen
Flerkamerainstruktør/Studieproducer          Roja Pakari
Flerkamerainstruktør/Studieproducer          Tilde Juul Rasmussen             


TV-uddannelsen årgang 2013-2017  

Dokumentarinstruktør/Tilrettelægger          Anita Beikpour
Dokumentarinstruktør/Tilrettelægger          Jesper Dalgaard
Dokumentarinstruktør/Tilrettelægger          Lin Alluna
Dokumentarinstruktør/Tilrettelægger          Louise Leth-Espensen
Dokumentarinstruktør/Tilrettelægger          Sybilla Marie Wester Tuxen
Dokumentarinstruktør/Tilrettelægger          Thora Lorentzen
Flerkamerainstruktør/Studieproducer          Barbara Bohr
Flerkamerainstruktør/Studieproducer          Mads Hedegaard
Flerkamerainstruktør/Studieproducer          Marie Limkilde 

 

ANIMATIONSUDDANNELSEN

Animationsuddannelsen årgang 1992-1994

Animationsinstruktør                            Jonas Wagner
Animationsinstruktør                            Søren Brink
Animationsinstruktør                            Malene Wilstrup
Animationsinstruktør                            Dina Grevelund
Animationsinstruktør                            Troels Linde
Animationsinstruktør                            Helle Harbou

 
Animationsuddannelsen årgang 1994-1998

Animationsinstruktør                            Alice de Champfleury
Animationsinstruktør                            Erling Budde
Animationsinstruktør                            Kajsa Lone Kvaale
Animationsinstruktør                            Kresten Foerlev
Animationsinstruktør                            Lars Brok
Animationsinstruktør                            Bo Hagen Clausen


Animationsuddannelsen årgang 1996-2000

Animationsinstruktør                            Sidse Carstens
Animationsinstruktør                            Rebecka Lindberg
Animationsinstruktør                            Kunuk Platou
Animationsinstruktør                            Ziska Szemes
Animationsinstruktør                            Trylle Vilstrup
Animationsinstruktør                            Anders Axel Worm

 

Animationsuddannelsen årgang 1998-2002

Animationsinstruktør                            Christian Ballund
Animationsinstruktør                            Nadia Josefine El Said
Animationsinstruktør                            Rikke Hallund
Animationsinstruktør                            Kasper Kruse
Animationsinstruktør                            Anders Edmund Morgenthaler
Animationsinstruktør                            Martin de Thurah

 

Animationsuddannelsen årgang 2000-2004

Animationsinstruktør                            Andreas Bødker Løjmann Jørgensen
Animationsinstruktør                            Diego Krogstrup
Animationsinstruktør                            Karla Merete Nielsen
Animationsinstruktør                            Sabine Ravn
Animationsinstruktør                            Thomas Stefan Pors
Animationsinstruktør                            Robert Depuis


Animationsuddannelsen årgang 2002-2006

Animationsinstruktør                            Niels Bisbo
Animationsinstruktør                            Louise Falck Bruun
Animationsinstruktør                            Esben Toft Jacobsen
Animationsinstruktør                            Jacob Bak Ley
Animationsinstruktør                            Jakob Polack
Animationsinstruktør                            Mette Skov

 

Animationsuddannelsen årgang 2004-2008

Animationsinstruktør                            Dorte Bengtson
Animationsinstruktør                            Casper Bøgelund Larsen
Animationsinstruktør                            Jan Rahbek Kristensen
Animationsinstruktør                            Alfred Nguyen
Animationsinstruktør                            Anders Michael Nielsen

 

Animationsuddannelsen årgang 2006-2010

Animationsinstruktør                            Rickard Söderström
Animationsinstruktør                            Søren Fruergaard
Animationsinstruktør                            Tor Fruergaard
Animationsinstruktør                            Helena Frank
Animationsinstruktør                            Paw Charlie Ravn
 

Animationsuddannelsen årgang 2008-2012

Animationsinstruktør                            Trine Laier
Animationsinstruktør                            Malte Pedersson
Animationsinstruktør                            Carina Randløv
Animationsinstruktør                            Troels Cederholm
Animationsinstruktør                            Maremi Watanabe
Animationsinstruktør                            Petter Madegård


Animationsuddannelsen årgang 2010-2014

Animationsinstruktør                            Claudia A. Bille Stræde
Animationsinstruktør                            Kristian Nordentoft
Animationsinstruktør                            Maj Ulrikka Sydendal
Animationsinstruktør                            David Adler
Animationsinstruktør                            Dennis Nielsen
Animationsinstruktør                            William Jakob Reynish

Animationsuddannelsen årgang 2012-2016

Animationsinstruktør                            Peter Lopes Andersen
Animationsinstruktør                            Amalie Næsby
Animationsinstruktør                            Ida Andreasen
Animationsinstruktør                            Mads Guldborg Bøge
Animationsinstruktør                            Touraj Haji Khosravi
Animationsinstruktør                            Morten Berggren Zachariassen
 

MANUSKRIPTUDDANNELSEN

Manuskriptforfatteruddannelsen årgang 1979-1982

Manuskriptforfatter                              Bente Clod
Manuskriptforfatter                              Mogens Kløvedal
Manuskriptforfatter                              Leif Petersen
Manuskriptfortatter                              Jens Peter Hammerich

 

Manuskriptforfatteruddannelsen årgang 1981-1984

Manuskriptforfatter                              Arne Kørchen
Manuskriptforfatter                              Marie Louise Lauridsen
Manuskriptforfatter                              Marie Louise Lefévre
Manuskriptforfatter                              Grete Poulsen
Manuskriptforfatter                              Peter Thorsboe
Manuskriptforfatter                              Stig Thorsboe

 

Manuskriptforfatteruddannelsen årgang 1983-1987

Manuskriptforfatter                              Søren Ulrik Thomsen
Manuskriptforfatter                              Ilse M. Haugaard
Manuskriptforfatter                              Anker Li
Manuskriptforfatter                              Mikael Olsen

 

Manuskriptuddannelsen årgang 1988-1989

Manuskriptforfatter                              Jens Arentzen
Manuskriptforfatter                              Kirsten Brøndum
Manuskriptforfatter                              Kit Goetz
Manuskriptforfatter                              Randi Langkilde
Manuskriptforfatter                              Nina Malinovski
Manuskriptforfatter                              Tomas Møllehave
Manuskriptforfatter                              Arne Herløv Petersen
Manuskriptforfatter                              Teit Ritzau
Manuskriptforfatter                              Nikolaj Scherfig
Manuskriptforfatter                              Gert Duve Skovlund
Manuskriptforfatter                              Carsten Salling Sønder
Manuskriptforfatter                              Lone Thau
Manuskriptforfatter                              Julie Wieth

 

Manuskriptforfatteruddannelsen årgang 1989-1990/1991/1992

Manuskriptforfatter                              Rose Maria Tillisch (91’)
Manuskriptforfatter                              Søren Nørregård Frederiksen
Manuskriptforfatter                              Annette Finnsdottir Sveinsson (90’)
Manuskriptforfatter                              Ib Kastrup Sørensen (90’)
Manuskriptforfatter                              Nanna Simonsen
Manuskriptforfatter                              Lisbeth Jessen (90’)
Manuskriptforfatter                              Nina Frederikke Grünfeld
Manuskriptforfatter                              Carsten Rudolf (92’)

 

Manuskriptforfatteruddannelsen årgang 1990-1991

Manuskriptforfatter                              Suzanne Giese
Manuskriptforfatter                              Lisbeth Kolind
Manuskriptforfatter                              Katja Vimpel Krøyer
Manuskriptforfatter                              Old Meldgaard
Manuskriptforfatter                              Pia Stangerup
Manuskriptforfatter                              Lotte Tarp

 

Manuskriptforfatteruddannelsen årgang 1991-1992

Manuskriptforfatter                              Jeppe Brixvold
Manuskriptforfatter                              Anthony Castle
Manuskriptforfatter                              Bo Erhard Hansen
Manuskriptforfatter                              Lise Skafte Jensen
Manuskriptforfatter                              Carsten Kressner
Manuskriptforfatter                              Allan Mylius Thomsen
Manuskriptforfatter                              Nikolaj Thide
 

Manuskriptforfatteruddannelsen årgang 1993(?)-1994

Manuskriptforfatter                              Per Daumiller
Manuskriptforfatter                              Torleif Hoppe
Manuskriptforfatter                              Christopher Daniel Nelson
Manuskriptforfatter                              Katrine Wiedemann
Manuskriptforfatter                              Charlotte Sachs Bostrup

 

Manuskriptforfatteruddannelsen årgang 1994-1995

Manuskriptforfatter                              Anna-Karina Steenholdt
Manuskriptforfatter                              Charlotte Sieling
Manuskriptforfatter                              Dunja Gry Jensen
Manuskriptforfatter                              Erlend Loe
Manuskriptforfatter                              Jens Dahl
Manuskriptforfatter                              Jytte Borch Andersen
Manuskriptforfatter                              Kim Fupz Aakeson
Manuskriptforfatter                              Lars K. Andersen
Manuskriptforfatter                              Mai Brostrøm
Manuskriptforfatter                              Michael W. Horsten
Manuskriptforfatter                              Ola Saltin


Manuskriptforfatteruddannelse årgang 1996-1997

Manuskriptforfatter                              Lars Christian Detlefsen
Manuskriptforfatter                              Peter Dinesen
Manuskriptforfatter                              Thomas Golzen
Manuskriptforfatter                              Mikkel Alexander Grabowski
Manuskriptforfatter                              Mikkel Hede
Manuskriptforfatter                              Ian O. Helstrup
Manuskriptforfatter                              Hans Henrik Koltze
Manuskriptforfatter                              Kristiane Louise Korf
Manuskriptforfatter                              Anne Dorte Michelsen
Manuskriptforfatter                              Kim Leona Rasmussen
Manuskriptforfatter                              Oliver Winding
Manuskriptforfatter                              Einar Sverdrup
Manuskriptforfatter                              Søren Sveistrup

 

Manuskriptforfatteruddannelsen årgang 1997-1998

Manuskriptforfatter                              Anton Carey Bidstrup
Manuskriptforfatter                              Mikael Colville-Andersen
Manuskriptforfatter                              Elin Heinesen
Manuskriptforfatter                              Rasmus Heisterberg
Manuskriptforfatter                              Dorte Høgh
Manuskriptforfatter                              Jonas Meyer Petersen
Manuskriptforfatter                              Anne-Mette Rosenkilde
Manuskriptforfatter                              Ida Maria Rydén

 

Manuskriptforfatteruddannelsen årgang 1999-2001

Manuskriptforfatter                              Maj Bovin
Manuskriptforfatter                              David Elmer
Manuskriptforfatter                              Mette Britt Heeno
Manuskriptforfatter                              Flemming Christian Klem
Manuskriptforfatter                              Abelone Koppel
Manuskriptforfatter                              Bo Christian Plantin
Manuskriptforfatter                              Kjersti Helen Rasmussen
Manuskriptforfatter                              Rune Schjøtt

 

Manuskriptforfatteruddannelsen årgang 2001-2003

Manuskriptforfatter                              Tommy Bredsted
Manuskriptforfatter                              Karina Dam Hansen
Manuskriptforfatter                              Maya Ilsøe
Manuskriptforfatter                              Rum Malmros
Manuskriptforfatter                              Elsebeth Nielsen
Manuskriptforfatter                              Kim Blidorf Pedersen
Manuskriptforfatter                              Ine Urheim
Manuskriptforfatter                              Jacob Weinreich

 

Manuskriptforfatteruddannelsen årgang 2003-2005

Manuskriptforfatter                              Thomas Glud
Manuskriptforfatter                              Rikke de Fine Licht
Manuskriptforfatter                              Jannik Tai Mosholt
Manuskriptforfatter                              Paola Anna Isabella Pellettieri
Manuskriptforfatter                              Anna-Christine Neye Poulsen

 

Manuskriptforfatteruddannelsen årgang 2005-2007

Manuskriptforfatter                              Tine Krull Petersen
Manuskriptforfatter                              Jeppe Gjervig Gram
Manuskriptforfatter                              Tobias Lindholm
Manuskriptforfatter                              Kett Lützhøft Jensen
Manuskriptforfatter                              Anders Frithiof August
Manuskriptforfatter                              Maja Jul Larsen

 

Manuskriptforfatteruddannelsen årgang 2007-2009

Manuskriptforfatter                              Maren Louise Käehne
Manuskriptforfatter                              Tone Mygind Rostbøll
Manuskriptforfatter                              Berit Seidelin
Manuskriptforfatter                              David Sandreuter
Manuskriptforfatter                              Anders Ølholm
Manuskriptforfatter                              Cathrine Classon Holst

 

Manuskriptforfatteruddannelsen årgang 2009-2011

Manuskriptforfatter                              Christoffer Örnfelt
Manuskriptforfatter                              Lone Rubæk Frydendal
Manuskriptforfatter                              Lars Bang
Manuskriptforfatter                              Lasse Kyed Rasmussen
Manuskriptforfatter                              Mikkel Bak Sørensen
Manuskriptforfatter                              Christian Knud Gamst-Pedersen

 

Manus Masterclass årgang 2010-2011

Manus Masterclass                                Susie Weinold
Manus Masterclass                                Merlin P. Mann
Manus Masterclass                                Thor Bjørn Krebs
Manus Masterclass                                Bo Tengberg
Manus Masterclass                                Jacob Tingleff
Manus Masterclass                                Flemming Klem

 

Manuskriptforfatteruddannelsen årgang 2011-2013

Manuskriptforfatter                              Mads Rosenkrantz Grage
Manuskriptforfatter                              Simon Oded Weil
Manuskriptforfatter                              Jesper Fink
Manuskriptforfatter                              Emil Nygaard Albertsen
Manuskriptforfatter                              Carina Kamper
Manuskriptforfatter                              Astrid Øye


Manuskriptforfatteruddannelsen årgang 2013-2015

Manuskriptforfatter                              Trine Appel
Manuskriptforfatter                              Julie Budtz Sørensen
Manuskriptforfatter                              Thomas Porsager
Manuskriptforfatter                              Christoffer Krustrup
Manuskriptforfatter                              Anna Emma Haudal
Manuskriptforfatter                              Thor Wissing Lange